عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار ایرانی

7103
عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار ایرانی

عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار ایرانی (تولد: شیراز 1920 – وفات: 21 ژوئن 2013 اسپانیا)، فرزند عبدالحسین میرزا فرمانفرما از اعضای سلسله قاجاریه ایران بود.در سال 1976، شرکتی به نام AFFA (عبدالعزیز فرمانفرمائیان و همکاران) برای طراحی ورزشگاه آریامهر (پس از انقلاب ایران در سال 1979 به ورزشگاه آزادی تغییر نام داد) تشکیل شد.عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار ایرانی آثار و افتخارات بسیاری در ایران و سایر نقاط دنیا دارد.
 

موزه فرش ایران عبدالعزیز فرمانفرمائیان


بیوگرافی عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار ایرانی


عبدالعزیز فرمانفرمائیان دهمین پسر شاهزاده عبدالحسین میرزا فرمانفرما، استاندار وقت شیراز، در سال 1920 در شیراز به دنیا آمد. در سال 1928 در سن 8 سالگی به مدرسه در فرانسه فرستاده شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را تا سال 1938 در لیسه میشله پاریس ادامه داد. در تابستان 1935 سفر کوتاهی به ایران داشت.

اثر عبدالعزیز فرمانفرمائیان
وی مدرک لیسانس خود را در سال 1938 دریافت کرد. عبدالعزیز فرمانفرمائیان و سه برادر دیگر بسیار خوش شانس بودند که پدرشان شاهزاده عبدالحسین میرزا آنها را تربیت کرد. مطالعات معماری او در École Spéciale d'Architecture آغاز شد، جایی که او شروع به آماده شدن برای مدرسه هنرهای Beaux کرد. شروع جنگ جهانی دوم ادامه تحصیل او را مختل کرد و در سال 1349 مجبور به عزیمت به ایران شد و تا سال 1945 در آنجا ماند.

موزه فرش عبدالعزیز فرمانفرمائیان
او در سال 1942 با لیلا کاراگوزلو ازدواج کرد و صاحب یک پسر شد.عبدالعزیز فرمانفرمایان پس از پایان جنگ جهانی دوم به همراه خانواده اش به پاریس بازگشت و در آتلیه آقای نیکوت در هنرستان جهانی هنرهای زیبا پذیرفته شد و در سال 1950 از آنجا فارغ التحصیل شد. پروژه نهایی که به عنوان پایان نامه او ارائه شد، طراحی یک کاروانسرا مدرن در جنوب ایران بود. این پروژه جایزه بهترین پایان نامه (دیپلم) سال را دریافت کرد.

در سال 1950 عبدالعزیز فرمانفرمائیان تا سال 1979 برای همیشه به تهران بازگشت و در آنجا به خلق یکی از مهمترین میراث معماری مدرن ایران پرداخت.

آثار عبدالعزیز فرمانفرمائیان
سالهای اولیه بازگشت وی با وضعیت ناپایدار سیاسی و اقتصادی همراه بود. عبدالعزیز فرمانفرمائیان به عنوان کارمند دولتی در گروه ساختمانی دانشگاه تهران شروع به کار کرد و چند سال بعد مدیر گروه شد. در همین دوره به مقام استادی در دانشکده معماری دانشگاه تهران (دانشكده هنرهای زیبا) رسید و تا سال 57-58 به تدریس معماری به دانشجویان پرداخت.

پروژه معماری عبدالعزیز فرمانفرمائیان
عبدالعزیز فرمانفرمائیان  در سال 54 از سوی سازمان طرح به عنوان مشاور شناخته شده، شناخته شد. در همین حال، عبدالعزیز فرمانفرمائیان اقامتگاه های شخصی متعددی را برای اقوام، دوستان و مشتریان بزرگ خود طراحی کرد.در سال 1355 شرکتی به نام آففا، عبدالعزیز فرمانفرمائیان و همکاران برای طراحی ورزشگاه و بر اساس دستورالعمل سازمان برنامه ریزی مبنی بر همکاری با معماران جوان تأسیس شد. شرکای جدید رضا مجد و فرخ هیربد بودند که هر دو فارغ التحصیل دانشگاه های درجه یک آمریکا بودند. شرکای تجاری AFFA در طول سال ها افزایش یافته است.

آثار عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار ایرانی
فرمانفرمائیان در سال 1980 برای همیشه به پاریس و سپس به اسپانیا رفت و در 93 سالگی در آنجا درگذشت.
 

افتخارات عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار


تدریس در دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران
بنیان گذار دفتر نظام مهندسی مشاور ایران
رابط  بین معماران ایرانی و خارجی و ...


برخی از آثار مهم عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار


طراحی موزه فرش تهران


طراحی موزه فرش تهران که یکی از معروف ترین موزه ها می باشد توسط فرمانفرمائیان انجام شده است.این موزه به درخواست فرح پهلوی طراحی شده است و مکان این موزه خیابان کارگر شمالی می باشد. در این موزه که دارای دو تالار می باشد فرش های نفیس ایرانی به نمایش گذاشته شده است.

معماری موزه فرش تهران
طراحی موزه فرش تهران


برج‌های دوقلوی سامان


برج های دوقلوی سامان اولین برچ یا ساختمان های بلند مسکونی در تهران بودند این برج ها در بلوار کشاورز که یکی از بلوارهای اصلی تهران می باشد واقع شده است.این پروژه در سال 1348 آغاز شد و ساخت آن طی یک سال انجام شد.

معماری برج های دوقلوی سامان تهران
برج های دوقلوی سامان تهران

طراحی نمای کلاسیک کاخ نیاوران تهران
طراحی فرودگاه مهرآباد تهران
طراحی استادیوم ورزشی آزادی تهران
طراحی نمای کلاسیک مسجد دانشگاه تهران
طراحی طرح اولیه فرودگاه جدید امام خمینی
طراحی ساختمان‌های شرکت نفت
طراحی ساختمان جدید بانک مرکزی
بازسازی کاخ سفید ، کاخ وزارت دربار ، کاخ جهان نما، کاخ شهوند
طراحی  کاخ مادر سعد آباد
بیش از یکصد خانه و ویلای شخصی و ...

فهرست عناوین

پروژه های عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار ایرانی

معماران برتر

تماس با هادی کریمی