فریبرز صهبا

2495
فریبرز صهبا

فریبرز صهبا، معماربهایی ایرانی کانادایی، متولد 1948 است. وی مدرک کارشناسی ارشد معماری را در سال 1351 از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران دریافت کرد.صهبا به عنوان سرپرست تیم های طراحی و معماری برای شرکت های مختلف معماری در ایران فعالیت داشت. مرکز تولیدات صنایع دستی و کارگاه های هنری - تهران سفارت ایران - پکن، چین جدید. شهرک ماهشهر فرهنگسرای پهلوی – مدرسه هنر سنندج – سنندج از این نمونه فعالیت های اوست.فریبرز صهبا با طراحی سیستم مسکن ارزان قیمت توسط  وزارت مسکن در ایران در سال 1353 شناخته شد و او در سال 1354 به عنوان مدیر گروه طراحی و ساخت فرهنگسرای نگارستان در کاخ مرمر، که بزرگترین مرکز فرهنگی ایران بود، منصوب شد.

فریبرز صهبا معمار ایرانی
در سال 1976، هیئت بین المللی جامعه بهائی در سراسر جهان، او را برای طراحی عبادتگاه بهائی برای شبه قاره هند، در دهلی نو، هند انتخاب کرد. این پروژه که او ده سال به عنوان معمار و مدیر پروژه روی آن کار کرد، اکنون توسط رسانه ها به عنوان "تاج محل قرن بیستم" شناخته می شود.

معمار فریبرز صهبا
آرتور اریکسون، معمار معروف کانادایی، این پروژه را به عنوان «یکی از برجسته‌ترین دستاوردهای زمان ما توصیف می‌کند که ثابت می‌کند انگیزه و بینش روح می‌تواند به معجزه دست یابد». طبق گزارش CNN، این ساختمان که معمولاً به نام معبد نیلوفر آبی هند شناخته می شود، با حدود 4 میلیون بازدید کننده در سال اکنون پربازدیدترین ساختمان جهان است.

معبد نیلوفر آبی دهلی فریبرز صهبا
در سال 1987، مؤسسه مهندسین سازه بریتانیا جایزه ویژه‌ای به معبد بهائی در هند اعطا کرد، با این عنوان: «ساختمانی که زیبایی یک گل را تقلید می‌کند و از نظر تأثیر بصری بسیار چشمگیر است».

صهبا  بنا به دعوت چندین دانشگاه و سازمان حرفه ای،به طور فشرده به سراسر جهان به ویژه استرالیا، هند، ایالات متحده آمریکا، پاپوآ گینه نو، اتریش، ایتالیا و همچنین بسیاری از استان ها و شهرهای کانادا سفر کرده و نظرات و تجربیات خود را به اشتراک گذاشته است و آثار او در حدود 500 مجله و روزنامه در سراسر جهان منتشر شده است.

معبد نیلوفر آبی فریبرز صهبا
حیفا که در امتداد سواحل مدیترانه و در آغوش رشته کوه کرمل قرار دارد، دروازه شمال اسرائیل است و حرم باشکوه حضرت باب، یکی از مقدس‌ترین مکان‌های زیارتی پیروان دیانت بهائی را در خود جای داده است. این زیارتگاه توسط معمار برجسته کانادایی ویلیام ساترلند ماکسول طراحی شد و ساخت آن در سال 1953 به پایان رسید.

طراحی تراس های حرم باب حیفا اسرائیل
فریبرز صهبا مأمور شد تا رویکردی به یاد ماندنی به حرم را در قالب 18 باغ پلکانی که دامنه‌های شیب‌دار کوه کارمل را در بر می‌گیرد، طراحی کند. این باغ ها قبلاً شهرت بین المللی پیدا کرده اند و از جمله با باغ های معلق افسانه ای بابل مقایسه شده اند.

تراس های حرم باب حیفا اسرائیل
تراس ها در واقع ادای احترام به حرم حضرت باب هستند، قرار است تکمیل کننده و ارتقای حرم باشند و شخص را به سمت آن هدایت کنند. اگر بتوان ضریح را یک جواهر، یک الماس در نظر گرفت، تراس ها قرار است زیباترین انگشتر طلایی را ارائه دهند که زیبایی الماس را به منصه ظهور برساند و محیطی عالی برای آن فراهم کند.

معمار تراس های حرم باب حیفا اسرائیل

فهرست عناوین

پروژه های فریبرز صهبا

معماران برتر

تماس با هادی کریمی