برج مکعب عربستان

برج مکعب عربستان

5768
برج مکعب عربستان

برج مکعب توسط دولت عربستان سعودی رونمایی شد، آسمان‌خراشی مکعبی شکل که در مرکز منطقه ای جدید به نام مرابه در مرکز شهر ریاض واقع شده است. آسمان خراش مکعب که در مرکز منطقه مرابه قرار دارد، قصد دارد به نقطه عطف نمادین توسعه جدید تبدیل شود. گفته می شود که پس از تکمیل، این سازه مکعبی شکل به بزرگترین سازه ساخته شده در جهان تبدیل می شود. ساختار آن برای ادغام پیشرفت های تکنولوژیکی برای ایجاد یک مقصد غوطه ور در 2 میلیون متر مربع از زمین طراحی شده است.

برج مکعب عربستان


ساختار کلی برج مکعب


این بنا که به عنوان "چهره جدید ریاض" توصیف می شود، در اطراف سازه یک مکعب ساخته خواهد شد که "یکی از بزرگترین سازه های ساخته شده در جهان" خواهد بود.این سازه 400 متر ارتفاع خواهد داشت که رسماً آن را به یک آسمان خراش فوق العاده و 400 متر طول در هر طرف تبدیل می کند. این ساختمان به بلندترین ساختمان شهر تبدیل خواهد شد.

ساختار برج مکعب ریاضساختار برج مکعب عربستان

معماری بیرونی برج مکعب


پوشش بیرونی مثلثی شکل از سبک معماری مدرن نجدی الهام گرفته شده است.به عبارتی این بنای مکعبی شکل در نمایی از فرم های مثلثی که روی هم قرار گرفته اند محصور می شود که از سبک معماری مدرن نجدی خبر داده شده است.نجد اصطلاحا به مرکز جغرافیایی عربستان گفته می شود و معماری نجدی ،معماری بومی عربستان است اما در دهه‌های اخیر خشت‌های پخته نشده و تیرهای چوبی ، مصالح ساختمانی اصلی در نجد بوده است. ... اگرچه خشت های گلی پخته نشده بر معماری نجدی غالب بوده است، ستون های خانه و مساجد معمولاً با سنگ ساخته می شوند.

نمای بیرونی برج مکعب ریاض

امکانات داخلی برج مکعب


ویژگی اصلی فضای داخلی موکب یک برج مارپیچی خواهد بود که در یک ساختار تکنولوژیکی محصور شده است تا تجربه ای فراگیر را ایجاد کند. در داخل مکعب  یک برج مرکزی مارپیچ قرار دارد که به عنوان یک نقطه کانونی برای شهر داخلی عمل می کند. پیش بینی می شود از جاذبه های گردشگری و هتل ها گرفته تا واحدهای مسکونی و اماکن تجاری در داخل شهر گنجانده خواهد شد. در پروژه موسوم به «مکعب» 104000 واحد مسکونی، 9000 اتاق هتل، 980000 متر مربع فضای تجاری، 1.4 میلیون متر مربع فضای اداری، همچنین شامل 80 مکان تفریحی و فرهنگی، دانشگاه فناوری و طراحی، یک تئاتر همه جانبه چند منظوره و یک موزه نمادین خواهد بود.

برج مکعب ریاض

هزینه ساخت پروژه برج مکعب


این یکی از چندین پروژه بزرگ است که در حال حاضر در عربستان سعودی توسط صندوق سرمایه گذاری عمومی این کشور به عنوان بخشی از برنامه چشم انداز 2030 عربستان برای تنوع بخشیدن به اقتصاد این کشور توسعه می یابد.هزینه این پروژه فاش نشده است، اما توسط صندوق سرمایه گذاری عمومی، صندوق ثروت دولتی عربستان، با هدف ایجاد 180 میلیارد ریال (48 میلیارد دلار) درآمد و چند صد هزار شغل تامین می شود.مهم‌تر از همه برای عربستان سعودی، این درآمد مستقیماً به صنعت نفت وابسته نخواهد بود و می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری خارجی و همچنین درآمد گردشگری کمک کند.

داخل برج مکعب عربستان


مدیریت پروژه برج مکعب


این پروژه عظیم توسط شرکت توسعه نیو مرابه NMDC  مدیریت می شود، که یک شرکت تجاری تازه تاسیس است که توسط ولیعهد سعودی محمد بن سلمان تأسیس شده است.

پروژه های کشور عربستان

علاوه بر مکعب، عربستان سعودی چندین پروژه بلندپروازانه دیگر را اعلام کرده است که از طریق صندوق سرمایه گذاری عمومی خود به عنوان بخشی از چشم انداز 2030 عربستان سعودی برای تنوع بخشیدن به اقتصاد و کاهش اتکای خود به نفت توسعه یافته است. یکی از پروژه های مورد بحث اعلام شده نئوم است، آسمان خراش 170 کیلومتری که سواحل دریای سرخ را به کوه ها و دره های بالایی شمال غربی عربستان سعودی متصل می کند. پیشرفت‌های دیگر عبارتند از Oxagon، یک شهر بندری شناور هشت ضلعی، و Trojena، یک مقصد اسکی در فضای باز و ورزش ماجراجویی در تمام طول سال.

منطقه مرابه جدید دارای مناطق سبز و مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری خواهد بود تا جایگزین های حمل و نقل پایدار برای جوامع محلی ایجاد کند. این منطقه دارای سیستم حمل و نقل داخلی خود است و به گونه ای طراحی شده است که امکانات زندگی، کار و سرگرمی را در شعاع 15 دقیقه ای ارائه دهد.
همانطور که مشخص خواهد شد، این پروژه به عنوان نقطه کانونی مرکز شهر جدید مرابه جدیدعمل خواهد کرد. مساحت آن تقریباً یک سوم منهتن خواهد بود و مساحتی نزدیک به هفت مایل مربع را پوشش می دهد. طبق گفته Futurism. انتظار می رود این سازه عظیم مرکز شهر ریاض را به دلیل تمام ویژگی های منحصر به فردی که خواهد داشت، متحول کند.
طبق اخبار عرب، مورابای جدید قرار است با در نظر گرفتن «پایداری» ساخته شود، اما هیچ یک از طرح‌های عظیم و بی‌معنی پروژه واقعاً سازگاری با محیط‌زیست را نشان نمی‌دهد.

فهرست عناوین

معماری های

پروژهای

معماری های مرتبط با برج مکعب عربستان

برج مکعب توسط دولت عربستان سعودی رونمایی شد، آسمان‌خراشی مکعبی شکل که در مرکز منطقه ای جدید به نام مرابه در مرکز شهر ریاض واقع شده است. آسمان خراش مکعب که در مرکز منطقه مرابه قرار دارد، قصد دارد به نقطه عطف نمادین توسعه جدید تبدیل شود. گفته می شود که پس از تکمیل، این سازه مکعبی شکل به بزرگترین سازه ساخته شده در جهان تبدیل می شود. ساختار آن برای ادغام پیشرفت های تکنولوژیکی برای ایجاد یک مقصد غوطه ور...

ارسال نظرات

تماس با هادی کریمی