اصول و مراحل طراحی معماری ساختمان

همین الان برای ثبت مشاوره رایگان طراحی فوق در نوبت باشید


اصول و مراحل طراحی معماری ساختمان

4296
 اصول و مراحل طراحی معماری ساختمان

طراحی معماری فرآیند طراحی و ساخت ساختمان‌های مختلف و سایر سازه‌های مهندسی است که اغلب در زندگی روزمره خود مشاهده می‌کنید. طراحی معماری طیف وسیعی از علوم و رشته ها را در بر می گیرد، از جمله درک کامل تئوری و تاریخ معماری، زیبایی شناسی و فلسفه، عمل اجتماعی، مهندسی و برنامه ریزی شهری.مهمترین بخش طراحی معماری، طراحی ساختمانی است که هم ارزش کاربردی و هم زیبایی شناختی داشته باشد. این امر می تواند از طرق مختلفی مانند طراحی فضا برای افراد، ایجاد حس هویت فضا و یا حتی ایجاد ساختاری پایدار که الزامات محیطی را برآورده کند، محقق شود.طراحی معماری تنها در مورد طراحی ساختمان ها نیست، بلکه شامل همه چیز است، از ایجاد و تزئین فضاها تا اطمینان از پایداری آنها.
 

طراحی معماریمراحل طراحی معماریاصول طراحی معماری
 

مراحل طراحی معماری چیست؟


مراحل طراحی معماری دارای قوانین و اصول خاصی می باشند که باید به ترتیب و با توجه به نوع پروژه و زمانی که در اختیار دارید تا پروژه به نتیجه برسد؛ برای هر مرحله برنامه ریزی و زمانبندی مناسب و دقیقی را داشته باشید تا در طول پروژه با مشکلاتی که از قبل برای آنها آماده نبودید روبه رو نشوید.البته همیشه مشکلات و هزینه های غیرقابل پیش بینی وجود دارند و افراد را غافلگیر می کنند.

طراحی معماری چیستمراحل طراحی معماری چیست
 

پیش طراحی معماری


پیش طراحی معماری مرحله جمع آوری اطلاعات است که پایه و اساس مراحل طراحی خواهد بود. هدف اصلی در این مرحله یادگیری هر چیزی که ممکن است در مورد شخصیت، سبک زندگی و نیازهای مشتریانمان و همچنین تعیین مقدار فضایی که در حال حاضر نیاز دارید و احتمالاً در آینده به آن نیاز خواهید داشت، و نحوه استفاده، سازماندهی از آن فضا است. این مرحله یه طرح کلی و هر آنچه که به ذهن کارفرما و طراح می رسد را نمایش می دهد تا دید کلی از پروژه ایجاد شود.بخش دیگر مرحله پیش طراحی، مشاهده و مستندسازی شرایط موجود در محل پروژه می باشد. این معمولا مستلزم بررسی زمین برای تعیین مکان خطوط ملکی و یا اندازه گیری هر سازه موجود است.

پیش طراحی معماریپیش طراحی معماری ساختمان

ما همچنین تحقیقات پیش‌زمینه‌ای انجام می‌دهیم تا نحوه ارتباط سایت با منطقه اطراف، آب و هوا، مردم و مقرراتی که بر پروژه تأثیر می‌گذارد را بهتر درک کنیم. ما این مقررات را در یک سند خلاصه دنبال می کنیم و در صورت بروز سؤال با کارکنان برنامه ریزی شهری صحبت می کند.مشتریان باید انتظار داشته باشند که در این مرحله بسیار درگیر و آماده پاسخگویی به سوالات شخصی باشند. ما گاهی اوقات برای شناخت بهتر مشتریان فرم ها و سوالاتی آماده میکنیم. همکاری در این راه به ما امکان می دهد تا ارزش ها و نیازهای مشتریان را بهتر درک کنیم و در نتیجه طرحی ایجاد کنیم که فردیت شخص را با عملکرد بهینه منعکس کند.
 

طراحی معماریطراحی معماری ساختمان
 

طراحی شماتیک معماری


در این مرحله، ما فرآیند ترجمه برنامه را به یک طراحی ساختمان کارآمد آغاز می کنیم. این زمانی است که ما شروع به بررسی مفاهیم طراحی می کنیم. زمان آزمایش گزینه ها و دریافت یک ایده کلی از ظاهر و احساس است. پلان و شکل پروژه شروع به شکل گیری می کند، اما جزئیات در مورد مواد وسایر بخش ها بعداً مشخص می شود. مرحله طراحی شماتیک شامل جلسات متعددی است که در آن ایده‌هایی را با استفاده از تصاویر پروژه‌های دیگر، طرح‌های دستی و مدل‌ها برای کمک به تجسم اندازه، شکل و رابطه فضاها با یکدیگر به مشتریان خود ارائه می‌کنیم.

طراحی شماتیک معماری

ما به واکنش‌های شما گوش می‌دهیم و مشاهده می‌کنیم، سپس ایده‌ها را با توجه به بازخورد شما اصلاح می‌ کنیم تا زمانی که به یک طراحی توافق شده برسیم. مشتریان می توانند انتظار داشته باشند که در طول این مرحله کاملاً درگیر باشند و قبل از ادامه کار، از آنها درخواست تأیید طرح شماتیک شود. مطمئن شوید که اگر چیزی را متوجه نشدید به متخصص طراحی خود اطلاع دهید و زمان لازم را برای ارائه بازخورد متفکرانه صرف کنید. همیشه می‌توان بعداً تغییراتی ایجاد کرد، اما در این مرحله که طراحی روان‌تر است، تغییر آسان‌ترین کار است.

معماری ساختمانطراحی معماری
 

طراحی و توسعه پروژه معماری


در طول توسعه طراحی، ما طراحی را به طور قابل توجهی بر اساس پلان طبقه و مفهوم بیرونی تایید شده در مرحله قبل پیش می بریم. اولین اولویت این مرحله، تعریف و توسعه تمام جنبه های مهم پروژه و تولید مجموعه ای از نقشه ها و مشخصات کلی برای برآورد هزینه اولیه است. هنگامی که متوجه شدیم در مسیر حرکت هستیم، به طور خاص در مورد مواد داخلی و خارجی و عملکرد صحبت خواهیم کرد. همانطور که در چیدمان فضاهای داخلی و خارجی برنامه ریزی می کنیم، محل قرارگیری پنجره ها و درها را اصلاح می کنیم و تنظیماتی را در فرم ساختمان انجام می دهیم.

طراحی معماری ساختمان مدرنطراحی و توسعه پروژه معماری

این مرحله معمولا زمانی است که مشتریان ما احساس می کنند پروژه به مرحله اجرا در می آید و امکان دیدن خود در فضای جدید وجود دارد. تا پایان مرحله توسعه طراحی، نمای بیرونی ساختمان به طور کامل طراحی می شود، چیدمان داخلی تکمیل می شود، ابعاد تمام فضاها نهایی می شود و اکثر مصالح انتخاب می شوند. یک مهندس سازه به تیم اضافه خواهد شد و ممکن است بسته به پیچیدگی پروژه به مشاورانی برای سیستم های  لوله کشی و برق نیاز باشد. مجموعه‌ای از نقشه‌های دقیق‌تر قابل ارائه خواهد بود که طرح کلی و حجم ساختمان یا فضا، همه تجهیزات مهم و نوع مواد یا پایان را برای هر سطح از پروژه به اشتراک می‌ گذارد.

طراحی معماری ساختمان
 

اسناد ساخت و ساز طراحی معماری


در این مرحله ما نقشه های طراحی را به مجموعه ای کامل و دقیق از اسناد ساخت و ساز تبدیل می کنیم. این نقشه ها و مشخصات دارای تمام جزئیات، ابعاد و یادداشت های لازم برای انتقال کل هدف طراحی به سازنده است. ما نشان می‌دهیم که چگونه اجزای ساختمان باید به هم متصل شوند، تمام مواد، تکمیل‌ها، وسایل، تجهیزات و وسایلی که باید نصب شوند را مشخص می‌کنیم و نقشه‌هایمان را با نقشه‌های مهندس سازه و سایر نقشه‌های مشاور هماهنگ می‌کنیم. مرحله اسناد ساخت و ساز اغلب به بیشترین زمان نیاز دارد که می تواند مشتریان را شگفت زده کند زیرا طراحی پس از این بخش کامل به نظر می رسد. با این حال، این یک مرحله حیاتی در روند اجرای موفقیت آمیز و دقیق طرحی است که روی آن سرمایه گذاری کرده اید.

پلان طراحی معماری ساختماناسناد ساخت و ساز طراحی معماری
 

پروانه ساخت طراحی معماری


در طول این مرحله، ما اطلاعات اضافی مورد نیاز برای دریافت مجوز ساختمان را به اسناد ساخت و ساز اضافه می کنیم. این اطلاعاتی است که برای نشان دادن مطابقت پروژه با کدهای کاربری زمین، ساختمان و انرژی قابل اجرا، و سایر دستورالعمل ها و مقررات قابل اجرا مورد نیاز توسط شهر یا حوزه قضایی صادرکننده مجوز لازم است. ما این نقشه‌ها را همراه با فرم‌های مختلف مورد نیاز برای درخواست مجوز به بازبینی‌کننده طرح‌های محلی ارسال می‌کنیم، پیشرفت را در طول دوره بررسی نظارت می‌کنیم و اطلاعات یا توضیحات اضافی را در صورت درخواست ارائه می‌کنیم. در این مرحله چیزی از مشتری نیاز نمی باشد، جز صبر. هدف ما این است که پروژه شما را تا حد امکان سریع و بدون دردسر به پایان برسانیم، اما طول و هزینه این مرحله بسته به حوزه قضایی، پیچیدگی پروژه، و هر منطقه تاریخی خاص یا فرآیند بررسی طراحی می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

پروانه ساخت طراحی معماریپروانه ساخت پروژه معماری
 

مدیریت ساخت و ساز طراحی معماری


در حالی که بیشتر کارهای معمار قبل از شروع هر ساختمان انجام می شود، حضور مداوم ما در مرحله ساخت و ساز به همان اندازه مهم است. در طول این مرحله ما در فواصل زمانی منظم از محل کار بازدید می کنیم تا به سوالات سازنده پاسخ دهیم و به طور فعال به مسائل احتمالی رسیدگی کنیم.

مدیریت ساخت و ساز طراحی معماریطراحی معماری ویلا
 

انواع طراحی های ساختمان


انواع طراحی های ساختمان با توجه به سلیقه، موقعیت جغرافیایی، کاربری و بسیاری نکات دیگر انتخاب می شود. از معروف ترین انواع طراحی می توان به سبک مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک اشاره کرد. البته سبک طراحی نما و دکوراسیون داخلی متفاوت است. در نمای مدرن ساختمان جزئیات بسیار کم می باشد ولی شما جزئیات و تزئینات زیادی را در نمای کلاسیک مشاهده می کنید و نمای نئوکلاسیک تا حدی سادگی سبک مدرن را دارد اما کمی جزئیات هم دارد.سبک کلاسیک به گفته خیلی ها مادر تمام سبک هاست و نمای رومی هم نوعی از سبک کلاسیک است که جزئیات کمتری دارد.

انواع طراحی های ساختمان

در مورد طراحی داخلی خیلی اوضاع متفاوت است زیرا افراد مجبور به اجرای یکسری قوانین و مقررات خاص نیستند و کاملا باتوجه به سلیقه خودشان چیدمان را اجرا می کنند، اما در نما شما مجبور هستید از قوانین موجود در منطقه پیروی کنید و طرح را در اختیار کمیته نما قرار دهید تا کاملا مورد تایید باشد و بعد برای اجرا اقدام کنید. طراحی داخلی دارای سبک مدرن، کلاسیک، نئوکلاسیک، صنعتی، اسکاندیناویایی، مدیترانه ای و ... می باشد که می توان سبک ها را با هم ترکیب کرد یا مثلا برای هر فضای خانه یک سبک را در نظر گرفت.

انواع طراحی های داخلی ساختمانانواع طراحی داخلی ساختمان

مهندس طراح ساختمان چه وظایفی دارد؟


با دانستن زمینه کاری مهندسان طراح ساختمان، می توانید وظایف این افراد را بهتر درک کنید. در اینجا برخی از مهمترین وظایف مهندس طراح ساختمان آورده شده است:

مشتریان جدید را از طریق بازاریابی پیدا می کند.

مشاوره به مشتریان برای شناسایی نیازها و نیازهای پروژه های ساختمانی خود

بررسی کامل سایتی که قرار است ساختمان در آن ساخته شود.

بررسی میزان سرمایه مورد نیاز برای ساخت ساختمان و همچنین تخمین میزان متریال، تجهیزات و زمان مورد نیاز برای اجرای پروژه

وظایف طراح ساختمانوظایف طراح ساختمان چیست؟

ایجاد نقشه های معماری توسط نرم افزارهای پیشرفته

انجام محاسبات فنی با کمک مهندسان برق و…

نظارت کامل و کافی بر کارگران و مجریان ساخت و ساز

مدیریت کامل پروژه تا ساخت آن

بررسی پروژه در فواصل زمانی مختلف برای اطلاع از میزان پیشرفت

اطلاعات کامل در مورد آب و هوا، فرهنگ، شرایط اجتماعی و غیره در مورد منطقه ای که قرار است ساخت و ساز انجام شود.

طراحی ساختمان در تهران، اصفهان و شیراز


یکی از نکاتی که برای طراحی ساختمان بسیار مهم می باشد این است که باید توجه داشت که ساختمانی که می خواهید طراحی کنید برای کدام شهر و منطقه می باشد. هر شهر و منطقه بنا به اقلیم، فرهنگ و تاریخ و دیگر پارامترهایی که دارد می تواند قوانین و ضوابط مجزایی برای طراحی داشته باشد. تهران، اصفهان و شیراز که از کلانشهرهای کشورمان می باشند و از بزرگترین شهرهای ایران نیز محسوب می شوند نیز دارای قوانین و ضوابط خاص خود می باشند که در طراحی باید به آن ها توجه نشان داد.

طراحی ساختمان در تهرانطراحی ساختمان در اصفهانطراحی ساختمان در شیراز

از جمله عوامل مؤثر بر معیارهای طراحی ساختمان که در هر کدام از شهرهای نام برده شده در بالا متفاوت است، موارد زیر می باشد.

متریال: تمام اجزای تشکیل دهنده از نظر شکل، فرم، رنگ، مواد و غیره در طراحی ساختمان یافت می شوند.

عناصر: کلیه امکانات و تابلوهای مورد استفاده در ساختمان.

پیش آمدگی و بازشوها: بخشی از نمای ایجاد شده برای ورود و خروج یا نور طبیعی و تهویه.

بام: بام آخرین طبقه ساختمان، مشابه پوسته ساختمان، از لحاظ بصری به عنوان نما پنجم در ساختمان شناخته می شود.

خط آسمان: خط جداکننده نما ساختمان از آسمان محسوب می شود که برای دید عابران قابل مشاهده است.

توصیه های کلی: کلیه نسبت های انسانی، نور، کفپوش و غیره در ساختمان و فضای اطراف قابل مشاهده است.

طراح ساختمان مدرن


یک طراح که به سبک مدرن کار می کند، باید این قابلیت را در ذهن خود داشته باشد که اجسام خارج از تقارن کلاسیک باشند. همچنین سبک مدرن دارای جزئیات زیادی نمی باشد. در زیر اصولی که یک طراح ساختمان مدرن باید رعایت کند، آمده است.

ساختمان مدرنطراح ساختمان مدرن

فقدان تزئینات

تأکید بر فرم‌ های مستطیلی و خطوط افقی و عمودی

تأکید بر سطوح افقی و برآمدگی‌ های بام

استفاده از متریال و سیستم‌ های مدرن

استفاده از متریال سنتی با روش‌ های جدید

تأکید بر اصالت متریال

ارتباط بین فضاهای داخلی و سایت

تأکید بر فضاهای داخلی باز و روان

استفاده از شیشه و نور طبیعی

استفاده از آفتاب و سایه برای افزایش راحتی انسان

طراح ساختمان کلاسیک


در سبک کلاسیک به دلیل اینکه جزئیات بیشتری دارد، به طور کلی سبک طراحی آن متفاوت است. در زیر اصولی که یک طراح ساختمان کلاسیک باید رعایت کند، آورده شده است.

طراح ساختمان کلاسیکساختمان کلاسیک

استفاده از متریال سنگی، سیمانی و چوبی

نظم و تقارن در طراحی

استفاده از خطوط خمیده و بدون گوشه

استفاده از رنگ‌ های خنثی در نما (سفید، کرم و شیری)

استفاده از عناصر سنگی، سیمانی و گچی در ویلاهای کلاسیک (همچون: مجسمه، قرنیز، سرستون و …)

استفاده از طرح‌ های شطرنجی و راه راه

طراحی ورودی با ارتفاع زیاد

فهرست عناوین

پروژهای طراحی نمای ساختمان

مقالات مرتبط با اصول و مراحل طراحی معماری ساختمان

طراحی معماری فرآیند طراحی و ساخت ساختمان‌های مختلف و سایر سازه‌های مهندسی است که اغلب در زندگی روزمره خود مشاهده می‌کنید. طراحی معماری طیف وسیعی از علوم و رشته ها را در بر می گیرد، از جمله درک کامل تئوری و تاریخ معماری، زیبایی شناسی و فلسفه، عمل اجتماعی، مهندسی و برنامه ریزی شهری.مهمترین بخش طراحی معماری، طراحی ساختمانی است که هم ارزش کاربردی و هم زیبایی شناختی داشته باشد. این امر می تواند از طرق مختلفی مانند طراحی فضا برای...

معماری های مرتبط با اصول و مراحل طراحی معماری ساختمان

هتل فرشته پاسارگاد آسمان خراشی واقع در شمال تهران و دارای 51 طبقه است. این پروژه در سال 1395 آغاز به کار نمود و هم اکنون در حال ساخت است. گودبرداری این پروژه یکی از عظیم‌ ترین گودبرداری ‌های ایران با عمق 73 متر است. با ما همراه باشید تا با جزئیات ساخت هتل فرشته پاسارگاد بیشتر آشنا شوید.   تاریخچه پروژه هتل فرشته پاسارگاد پروژه هتل فرشته پاسارگاد بزرگترین هتل ایران از ابتدا مورد نقد کارشناسان شهرسازی و مردم محلی قرار گرفت. آنها‌...

برج آسمان فرمانیه یکی از برج های با ارتفاع بیش از 100 متر در تهران است که در چهارراه فرمانیه قرار دارد. این برج 37 طبقه در زمان ساخت بلندترین برج مسکونی تهران بوده و اکنون بعد از برج بین المللی تهران دومین برج مسکونی بلند تهران محسوب می شود. با ما همراه باشید تا با برج آسمان فرمانیه بیشتر آشنا شوید. برج آسمان فرمانیه تهران برج آسمان با ارتفاع بیش از 100 متر در محله فرمانیه و خیابان بوستان واقع شده است....

شهر لاک پشتی پانگئوس در عربستان ساخته خواهد شد و نام آن از ابرقاره باستانی پانگه آ که از 200 میلیون تا 335 میلیون سال پیش وجود داشته گرفته شده و می تواند به زودی در عربستان سعودی به واقعیت تبدیل شود. این سازه پس از تکمیل، به بزرگترین سازه شناور ساخته شده تبدیل خواهد شد. این شهر شناور برای گردآوری فناوری‌ های پیشرفته و زندگی پایدار و ایجاد یک تجربه زندگی منحصر به فرد و خلاقانه طراحی شده است. با...

برج مرسدس بنز اولین هتل با برند مرسدس بنز در جهان می باشد و این این آسمان خراش جدید و شیک در دبی واقع خواهد شد. این شرکت خودروسازی لوکس که به تازگی یک سرمایه گذاری جدید املاک و مستغلات به نام مرسدس بنز پلیس را تشکیل داده است، با توسعه دهنده پیشرو اماراتی بن غاطی، همکاری می کند تا این هتل را افتتاح نماید. ارتفاع تقریبی این برج 1118 فوت بالاتر از شهر می باشد. این برج خیره کننده 65...

برج سنترال پارک نیویورک یک آسمان ‌خراش فوق‌العاده مسکونی در خیابان 57 غربی 225 در محله میدتاون منهتن شهر نیویورک، در امتداد ردیف میلیاردرها است. این ساختمان توسط معماران آدریان اسمیت و گوردون گیل طراحی شده است. این ساختمان دارای  ارتفاع 1550 فوت (472.4 متر) با 98 طبقه بالای زمین و سه طبقه زیرزمین می باشد. هر چند بالای آن 136 شماره گذاری شده است. برج سنترال پارک بلندترین ساختمان مسکونی در شهر نیویورک است. هزینه ساخت برج سنترال پارک سایت برج سنترال...

برج های دوقلوی پتروناس با 88 طبقه و ارتفاع 451.9 متر، جواهر تاج کوالالامپور است. این برج ها که در روز با شکوه و در شب خیره‌ کننده هستند، از دیدگاه تون ماهاتیر محمد برای تبدیل شدن مالزی به یک مهره جهانی الهام گرفته شده است. این نماد بین المللی همراه با معمار چیره دست سزار پلی، جاه طلبی ها و آرزوهای کشور مالزی را با قدرت به تصویر می کشد. با ما همراه باشید تا با برج های دوقلوی پتروناس...

هتل سمینوله هارد راک هتلی به شکل گیتار است که در اکتبر 2019 افتتاح شد و دارای 35 طبقه و ارتفاع 137 متر است و نمای آن از کف تا سقف تماماَ از شیشه می باشد. صنعت ساختمان سازی هرگز دست از سوپرایز کردن ما بر نمی دارد. ما شاهد هتل هایی با غیر محتمل ترین شکل ها و ویژگی ها بوده ایم. هتل هایی به شکل بادبان، قایق، حلقه غول پیکرو ... . حتی برخی از آنها تقریباً یک کیلومتر...

آسمان خراش بیگ بِند در شهر نیویورک توسط استودیوی معماری اوییو طراحی شد. این استودیو در ماه مارس 2017 طرح ‌هایی را برای یک آسمان ‌خراش بلندپروازانه در شهر نیویورک منتشر کرد. مفهوم بیگ بِند از در نظر گرفتن اینکه «اگر نیویورک ارتفاع را جایگزین طول کند چه اتفاقی می ‌افتد و اگر ساختمان‌ها به جای بلند، بلند باشند چه اتفاقی می‌افتد؟»، الهام گرفته است. آمریکا از دیرباز خانه بلندترین ساختمان‌ های جهان بوده تا زمانی که حملات 11 سپتامبر 2001 برج‌های...

ارسال نظرات

علیرضا

ببخشید طراحی ساختمان هم انجام میدین

تماس با هادی کریمی