صراحی

آشنایی با انواع نرده سنگی و یا صراحی

12752
آشنایی با انواع نرده سنگی و یا صراحی

نرده سنگی یا صراحی از اجزای اصلی سبک کلاسیک می باشد و هم در داخل و هم در نما از آن استفاده می شوند.قطعا این نرده ها را در نمای کلاسیک به خصوص ویلاها دیده اید.این نرده های سنگی انواع مختلفی دارند که در این مقاله آن ها را بررسی خواهیم کرد و نمونه های نرده سنگی یا صراحی را با هم خواهیم دید.

نرده سنگی یا صراحی نمای کلاسیک


نرده سنگی یا صراحی چیست؟


نرده سنگی یا صراحی از المان های اصلی نمای کلاسیک لوکس می باشد.نرده های سنگی باید طوری ساخته شوند که مقاومت و استحکام خوبی داشته باشند.جنس این نرده های از سنگ طبیعی و مصنوعی می باشد.بلوک های سنگی طبیعی را در کارگاه های برش سنگ تراش می دهند و به شکل ها و سایزهای متفاوت أماده می کنند.

نرده سنگی یا صراحی چیست

کلمه صراحی به معنی لیوان یا ظرفی است که شکم دارد و سر آن تنگ است و برای نوشیدن آب استفاده می شود و به علت شباهت به نرده های سنگی به آن ها صراحی می گویند.

نرده سنگی چیست

ویژگی های نرده سنگی یا صراحی


یکی از ویژگی های اصلی آنها شستشو و نگهداری راحت آنهاست.در ظاهر و رنگ تنوع بسیاری دارند.در برابر حریق مقاوم هستند.در برابر نور آفتاب تغییر رنگ نمی دهند.زیبایی نمای کلاسیک را چند برابر می کنند و در گذر زمان آسیب نمی بینند.


ویژگی های نرده سنگی یا صراحی

هنگام بررسی سنگ ها برای نرده توجه داشته باشید که ترک یا رگه نداشته باشد زیرا این مدل سنگ ها به سرعت آسیب می بینند.در انتخاب سنگ برای صراحی باید به جنس بسیار دقت کرد و بهترین گزینه برای این نرده های سنگ های آهکی می باشد زیرا این سنگ ها در زمان برش آسیب نمی بینند.

ویژگی ها صراحی


انواع سنگ برای نرده سنگی یا صراحی


برای نرده های سنگی از سنگ های متفاوتی استقاده می شوند.بهترین سنگ ها برای صراحی سنگ مرمریت، انواع تراورتن(دره بخاری، حاجی آباد، آتشکوه، آبگرم، عباس آباد و …)، گرانیت، سنگ بوکان، ترامیت، انواع سنگ آهکی و سنگ های لایمستون می باشد.در ادامه هر کدام از این سنگ ها را بررسی خواهم کرد.

انواع سنگ برای نرده سنگی یا صراحی

سنگ مرمریت برای نرده سنگی


سنگ مرمریت برای نرده های سنگی نمای کلاسیک پیشنهاد نمی شوند زیرا دارای مقاومت پایینی هستند و بهتر است در داخل ساختمان استفاده شوند این نوع سنگ بسیار لوکس و البته گران تر از بقیه هم می باشد.

سنگ تراورتن برای صراحی


سنگ تراورتن به علت استحکام و مقاومت بالایی که دارد در نمای کلاسیک استفاده می شود و این سنگ برای نرده های بالکن و نما و وپشت بام و ... استفاده می شود.این سنگ در برابر شرایط جوی مقاومت زیادی دارد.از انواع مختلف سنگ های تراورتن برای این نوع نرده استفاده می شود.

سنگ گرانیت برای نرده های سنگی


سنگ گرانیت به شدت به زیبایی و شکوه نمای کلاسیک می افزاید.گرانیت مقاومت زیادی دارد و در گذشت زمان آسیب نمی بیند.

انواع سنگ برای نرده سنگی

انواع نرده سنگی یا صراحی


نرده سنگی یا صراحی انواع مختلفی دارد که از لحاظ ظاهر با هم فرق دارند.هر کدام از این نرده نرده ها نحوه نصب و ویژگی های خاص خودشان را دارند و در اامه انواع صراحی ها را با هم بررسی خواهیم کرد؛


انواع نرده سنگی یا صراحی


نرده سنگی گرد نمای کلاسیک


نرده سنگی گرد مقاومت بیشتری نسبت به سایر انواع صراحی دارد به همین دلیل بیشتر از این نو نرده برای نمای کلاسیک ساختمان ها استفاده می کنند که در طول زمان خراب نشوند و از بین نروند.به دلیل شکل ظاهریشان به آنها صراحی گرد می گویند.

نرده سنگی گرد نمای کلاسیکنرده سنگی گرد

نرده سنگی چهارگوش


نرده سنگی چهارگوش به شکل مربع می باشد.شکل ظاهری این نرده ها بسیار جذاب است و باعث زیبایی بیشتر می شوند. از این نوع صراحی در بالکن ها، راه پله ها و ورودی ساختمان استفاده میشود.

نرده سنگی چهارگوش

نرده سنگی تراس

نرده سنگی تراس می تواند علاوه بر ایجاد امنیت بیشتر در نماهای کلاسیک ایجاد جذابیت دو چندان برای نما داشته باشد چرا که هم خوانی و هماهنگی نرده های سنگی ابزار خورده و یا به عبارتی صراحی ها می‌تواند باعث شکوه بیشتر و زیبایی خاص تری در نما شوند.

صراحی سنگی تراسنرده سنگی تراس خاصنرده سنگی تراس

نرده سنگی پله


استفاده از نرده سنگی پله امروزه در بسیاری از خانه ها رواج پیدا کرده است مخصوصاً خانه هایی که از سبک کلاسیک و یا نئوکلاسیک پیروی می کند .این استفاده باعث آن شده است که علاوه بر زیبایی بیشتر امنیت بهتر و هماهنگی در کل قسمت های یک خانه ایجاد شود و با این هماهنگی می توان تمام اعضای خانه را من جمله راه پله ها به یکدیگر مرتبط دانست.

صراحی پلهنرده سنگی پلکاننرده سنگی پله

نرده سنگی بالکن


در بسیاری از بالکن ها به جای حفاظ های فلزی و چوبی از نرده سنگی استفاده می شود یکی از دلایل آن می تواند ایجاد زیبایی هماهنگی و امنیت باشد بالکن هایی باید از نرده سنگی استفاده کنند که با کل سبک و سیاق خانه و ساختمان هماهنگ باشد استفاده از نرده سنگی بالکن در یک خانه چوبی زیاد زیبنده نیست مگر آنکه نمای کار تلفیقی از سنگ و چوب باشد تا بتوان آن را هماهنگ با سایر نقاط دانست.

صراحی بالکن خاصصراحی بالکننرده سنگی بالکن

نرده سنگی دور استخر


امروزه در بسیاری از ویلاها ساختمان های لوکس و خانه های مدرن استخر وجود دارد و این یک مزیت در این ساختمان ها محسوب می شود اما برای متفاوت کردن فضای استخر و یا ایجاد جذابیت در آن می‌توان برای حفاظت از دوران به جای نرده های فلزی و یا جداکننده های دیگر از نرده های سنگی برای دور استخر استفاده کرد البته نحوه استفاده آن بسیار مهم است زیرا در صورت استفاده اشتباه نه تنها امنیت را برای افراد بالا نمی برد بلکه ایجاد یک ناامنی نیز برای افرادی که در شنا هستند به وجود خواهد آورد در نتیجه برای استفاده از نرده های سنگی در استخر باید حتما با مشاورین مشاوره داشته باشید تا بتوانید از آن به نحو احسن استفاده نمایید.

نرده سنگی استخر

نرده سنگی استخرنرده سنگی دور استخر


نرده سنگ مصنوعی

 
نرده سنگی هم از سنگ های طبیعی قابل ایجاد هست و هم از سنگ مصنوعی اما این که کدام یک از آنها برای کدام پروژه مناسب است بستگی به عوامل و شرایط مختلفی دارد که باید هر کدام بررسی شود تا بتوان به سوال این پرسش دست پیدا کرد. اما در کل سنگ های مصنوعی برای استفاده در نما توصیه نمی شود زیرا کارایی و قابلیت آن قابل مقایسه با سنگهای طبیعی نیستند اما با این وجود شما میتوانید برای انتخاب نوع سنگ خود با مشاورین ما در تماس باشید تا بتوانید با صرف کمترین هزینه به بهترین سنگ دلخواه خود برای استفاده در نما و نرده های سنگی نمونه خود دست پیدا کنید.

نرده سنگی مصنوعیصراحی مصنوعینرده سنگ مصنوعی


فهرست عناوین
تماس با هادی کریمی