سنتوری کلاسیک

سنتوری کلاسیک

4858
سنتوری کلاسیک

سنتوری کلاسیک نما یک شیروانی مثلثی با شیب کم است که در اصل در معابد یونان و روم باستان یافت می شود. سنتوری ها در دوران رنسانس مجدداً اختراع شدند و بعداً در سبک خانه های بازسازی یونان و نئوکلاسیک قرن 19 و 20 تقلید شدند.گمان می رود که واژه pediment از کلمه ای به معنای هرم گرفته شده باشد، زیرا سنتوری مثلثی دارای بعد فضایی شبیه به هرم است.در این مقاله با سنتوری کلاسیک نما و انواع آن آشنا میشویم و چند نمونه از آن را در نماهای متفاوت میبینیم.


سنتوری در نمای ویلا

سنتوری کلاسیک چیست؟


 شیروانی مثلثی شکل که با قالب بندی تاج در لبه سقف شیروانی و خط افقی بین پیش امدگی ها مشخص می شود.


سنتوری نمای کلاسیک

امروزه اغلب از سنتوری ها برای ایجاد ظاهری محکم، سلطنتی و باشکوه به معماری استفاده می شود، مانند این که برای بانک ها، موزه ها و ساختمان های دولتی استفاده می شود. اغلب، فضای مثلثی با مجسمه های نمادین پر می شود که پیامی باید اعلام شود. فضای درون یک سنتوری گاهی اوقات tympanum نامیده می شود، اگرچه این کلمه بیشتر به مناطق طاق دوران قرون وسطی بر روی یک درگاه تزئین شده با شمایل نگاری مسیحی اشاره دارد.
 

در معماری مسکونی، سنتوری ها معمولاً در بالای پنجره ها و درها یافت می شوند.

در قرن بیستم، سنتوری ها را می‌توان در سرتاسر آمریکا دید، از بورس نیویورک در منهتن پایین تا ساختمان دادگاه عالی ایالات متحده در سال 1935 در واشنگتن دی سی و سپس به عمارت سال 1939 معروف به گریسلند در نزدیکی ممفیس، تنسی.
از آنجایی که این کلمه یک شکل را توصیف می کند، اغلب برای توصیف اشکال مصنوعی و طبیعی استفاده می شود.

سنتوری در معماری

انواع سنتوری کلاسیک


سنتوری مثلثی: رایج ترین شکل آن، سنتوری نوک تیز است، مثلثی که توسط قرنیز یا طاقچه قاب شده است، با راس آن در بالا، دو خط مستقیم متقارن که به انتهای یک قرنیز افقی متمایل هستند. "شنل" یا زاویه شیب می تواند متفاوت باشد.

سنتوری شکسته: در یک سنتوری شکسته، طرح مثلثی غیرپیوسته، در بالا باز و بدون نقطه یا رأس است. فضای "شکسته" معمولاً در راس بالایی است، اما گاهی اوقات در سمت افقی پایین قرار دارد. سنتوری های شکسته اغلب بر روی مبلمان عتیقه یافت می شود.

سنتوری گردن قو یا سر قوچ نوعی سنتوری شکسته به شکل S بسیار تزیین شده است. به گفته پروفسور تالبوت هاملین، FAIA، رکاب های شکسته در معماری باروک، دوره ای از "تجربه گرایی در جزئیات" یافت می شود. سنتوری به جزییات معماری با عملکرد ساختاری کم یا بدون عملکرد تبدیل شد.

سنتوری قطعه ای: که به آن سنتوری های گرد یا منحنی نیز گفته می شود، سنتوری های قطعه ای در تضاد با سنتوری های مثلثی شکل هستند، زیرا دارای قرنیز گرد هستند که جایگزین دو طرف سنتوری مثلثی سنتی می شود. یک pediment سنتوری ممکن است مکمل tympanum منحنی خط باشد یا حتی نامیده شود.

سنتوری باز: در این نوع پدیمان، خط افقی قوی معمولی پدیمان وجود ندارد یا تقریباً وجود ندارد.

سنتوری فلورانس: قبل از باروک، معماران اوایل رنسانس، زمانی که مجسمه‌سازان معمار شدند، یک طرح تزئینی از سنتوری ها را توسعه دادند. در طول سال‌ها، این جزئیات معماری پس از استفاده در فلورانس ایتالیا، به عنوان "فرانسه‌های فلورانسی" شناخته شد.

سنتوری کلاسیک نما

فهرست عناوین
تماس با هادی کریمی