فرانک گری

فرانک گری

984
فرانک گری

فرانک گری با نام افرایم اوون گلدبرگ در تورنتو، کانادا متولد شد. او در سال 1947 با خانواده اش به لس آنجلس نقل مکان کرد و بعداً تابعیت ایالات متحده را دریافت کرد. پدرش هنگام مهاجرت خانواده نام خانواده را به گری تغییر داد. افرایم در 20 سالگی نام اول فرانک را برگزید. از آن زمان فرانک گری نام خود را Frank O. Gehry امضا کرده است.
 

فرانک گری معمار
بیوگرافی فرانک گری معمار


بیوگرافی فرانک گری معمار معروف را با هم بررسی خواهیم کرد؛ فرانک گری نوجوان که از مسیر شغلی خود مطمئن نبود، در حالی که دوره های مختلفی را در کالج شهر لس آنجلس می گذراند، برای تامین هزینه های زندگی خود با کامیون حمل بار رانندگی می کرد. او اولین دوره های معماری خود را به صورت قاطعانه گذراند و شیفته امکانات این هنر شد، اگرچه در ابتدا خود را به دلیل عدم مهارت نسبی خود به عنوان نقشه کش سرزنش کرد.

بیوگرافی فرانک گری
معلمان دلسوز و برخورد اولیه با معمار مدرنیست رافائل سوریانو انتخاب شغلی او را تایید کرد. او برنده بورسیه تحصیلی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی شد و در سال 1954 در رشته معماری فارغ التحصیل شد.

بیوگرافی فرانک گری
لس آنجلس در میانه رونق مسکن پس از جنگ بود و کار مدرنیست های پیشگامی مانند ریچارد نوترا و رودولف شیندلر بخش هیجان انگیزی از صحنه معماری شهر بود. گری به طور تمام وقت برای شرکت برجسته لس آنجلس Victor Gruen Associates کار می کرد، جایی که او به عنوان یک دانشجو در آنجا شاگردی کرده بود، اما کار او در Gruen به زودی با خدمت اجباری سربازی قطع شد.

معمار فرانک گری
گری پس از یک سال خدمت در ارتش ایالات متحده، وارد دانشکده طراحی هاروارد شد، جایی که برنامه ریزی شهری را مطالعه کرد، اما بدون تکمیل مدرک تحصیلی به لس آنجلس بازگشت. او قبل از بازگشت به ویکتور گرون برای مدت کوتاهی به شرکت پریرا و لاکمن پیوست.

فرانک گری
Gruen Associates تمرین‌کنندگان بسیار موفقی از سبک سودگرایانه شدید آن دوره بودند، اما گری ناآرام بود. او همسر و دو فرزندش را به پاریس برد، جایی که یک سال در دفتر معمار فرانسوی آندره رمونده کار کرد و آثار مدرنیست پیشگام لوکوربوزیه را از نزدیک مطالعه کرد.

جوایز فرانک گری


دفتر معماری فرانک گری و شرکاء


گری و خانواده اش در سال 1962 به لس آنجلس بازگشتند و او شرکت خود را به نام Gehry Associates تأسیس کرد که اکنون با نام Gehry Partners، LLP شناخته می شود. برای چند سال، او به کار در سبک بین‌المللی که توسط لوکوربوزیه و باهاوس آغاز شده بود، ادامه داد، اما به طور فزاینده‌ای به صحنه هنرهای آوانگارد که در اطراف جوامع ساحلی ونیز و سانتا مونیکا رشد می‌کرد، جذب شد.

خانه معمار فرانک گری
او بیشتر وقت خود را در جمع مجسمه سازان و نقاشانی مانند اد کینهولز، باب اروین، اد موزس و اد روشا گذراند که در حال یافتن کاربردهای جدید برای محصولات جانبی نادیده گرفته شده تمدن صنعتی بودند. فرانک گری شروع به جستجوی فرصتی برای بیان دیدگاه شخصی تر در کار خود کرد.


پروژه های فرانک گری معمار


پروژه ای فرانک گری معمار بسیار معروف و خاص است. گرچه گری در دهه 1970 برای تعدادی از دوستان هنرمند، از جمله روسکا، خانه‌های تخیلی ساخت، اما آثار بزرگ‌تر او در بیشتر دهه‌ها ساختمان‌های متمایز اما نسبتاً معمولی مانند دفتر مرکزی شرکت Rouse در کلمبیا، مریلند، و فروشگاه سانتا مونیکا بودند.

پروژه های معمار فرانک گری
در اواسط دهه 80، کار او توجه بین المللی را به خود جلب کرد و به او مأموریت داده شد تا کارخانه مبلمان ویترا در بازل، سوئیس، و همچنین موزه طراحی ویترا در ویل-ام-راین، آلمان را بسازد. این پروژه ها او را به عنوان یک حضور عمده در صحنه معماری بین المللی تثبیت کردند. ساختمان‌های او میل به هوس و بازیگوشی را نشان می‌داد که قبلاً در معماری جدی ناشناخته بود.

پروژه های فرانک گری
اگرچه او در ابتدا طراحی خود را برای سالن کنسرت پیشنهادی والت دیزنی در مرکز شهر لس آنجلس در سال 1989 تکمیل کرد، کمبود بودجه و درگیری های سیاسی ساخت این پروژه را برای سال های زیادی به تعویق انداخت.

پروژه فرانک گری

فهرست عناوین

پروژه های فرانک گری

معماران برتر

تماس با هادی کریمی