فیلیپ جانسون معمار

فیلیپ جانسون معمار آمریکایی

885
فیلیپ جانسون معمار آمریکایی

فیلیپ جانسون معمار آمریکایی (1906-2005) در سال 1906 در کلیولند، اوهایو به دنیا آمد و در سال‌های پس از آن به یکی از نیرومندترین نیروهای معماری تبدیل شد.او در دانشگاه هاروارد تحصیل کرد و در سال 1930 در رشته فلسفه فارغ التحصیل شد. در سال 1932، جانسون به عنوان مدیر بخش معماری موزه هنر مدرن نیویورک منصوب شد.معمار آمریکایی قبل از طراحی اولین ساختمان خود در 36 سالگی مشتری، منتقد، نویسنده، مورخ، مدیر موزه بود، اما معمار نبود.در سال 1949، پس از چند سال به عنوان اولین مدیر بخش معماری موزه هنرهای مدرن، فیلیپ جانسون اقامتگاهی در نیو کنعان، برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود طراحی کرد که اکنون معروف به خانه شیشه ای است.

فیلیپ جانسون معمارفیلیپ جانسون معمار آمریکایی

زندگینامه فیلیپ جانسون


پس از جنگ جهانی دوم، در سال 1946، جانسون دوباره به عنوان مدیر بخش معماری در MoMA مشغول به کار شد و تا سال 1954 در آنجا خدمت کرد.در سال 1947، او رساله مورد بحث و تمجید خود را به نام "Mies van der Rohe" منتشر کرد.در سال 1949، جانسون طرح تحسین شده و مشهور خود را از خانه شیشه ای معروف خود طراحی کرد که برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود ساخت.این خانه به دلیل ساختار مستطیل و استفاده موثر از پانل های شیشه ای عظیم به عنوان دیوار، تحسین شده است که آن را به ترکیبی قابل توجه از معماری مینیمالیستی و مدرن تبدیل کرده است.

زندگینامه فیلیپ جانسون

در سال 1967، جانسون با جان بورگی شریک شد، و برای بیست سال آینده، این همکاری منجر به توسعه پروژه‌های متعددی شد.در سال 1984، جانسون با طراحی فوق‌العاده دفتر مرکزی تلفن و تلگراف آمریکا در شهر نیویورک، که با روکشی شبیه کابینت چیپندیل طراحی شده بود، توانایی‌های هنری خود را برجسته کرد. این ساختمان یک نقطه عطف برجسته در تاریخ معماری پست مدرن محسوب می شود.

فیلیپ جانسونفیلیپ جانسون معمار معروف

در سال 1989، جانسون تصمیم گرفت از جبهه تجاری بازنشسته شود و وقت خود را صرف ساخت طرح ها و پروژه های خود کرد. با این حال، او به عنوان مشاور معماران جان برجی به خدمت ادامه داد. جانسون برنده مدال طلای موسسه معماران آمریکا در سال 1978 و اولین جایزه معماری پریتزکر در سال 1979 بوده است.


خانه شیشه ای فیلیپ جانسون


خانه شیشه ای که توسط معمار فیلیپ جانسون در سال 1949 ساخته شد، یکی از بهترین نمونه های معماری مدرنیستی در آمریکا محسوب می شود. خانه نه تنها یک طراحی تجربی از آن دوران بود. همچنین محل اقامت واقعی جانسون بود. در حالی که "مردی در خانه شیشه ای" به طور کامل نمایش داده می شد، جانسون در واقع از این سازه برای پنهان کردن برخی از تاریک ترین اسرار خود استفاده کرد.
 

خانه شیشه ای فیلیپ جانسونمعماری خانه شیشه ای فیلیپ جانسون

خانه شیشه ای که به نام خانه جانسون نیز شناخته می شود، توسط معمار فیلیپ جانسون در جاده پونوس ریج در نیو کنان، کانکتیکات، در سال 1949 ساخته شد. این خانه که یکی از بهترین نمونه های معماری مدرن آمریکا به حساب می آید، اکنون متعلق به موسسه ملی حفاظت از تاریخ است. و در سال 1997 به عنوان یک نقطه عطف تاریخی ملی تعیین شد. از زمان تکمیل آن، ساختار و دکور کاملاً حفظ شده است - حتی قرار دادن مبلمان نیز از طرح اصلی منحرف نشده است.

طراحی نمای خانه شیشه ای فیلیپ جانسونطراحی نمای خانه شیشه ای فیلیپ جانسون

این ساختمان با دیوارهای شیشه ای از جاده اصلی پنهان است و در مجموع شامل 14 سازه است، از جمله خانه آجری، غرفه روی برکه، خانه ارواح، یک استودیو و چندین گالری هنری.با وجود ظاهر مدرن خانه، پلان طبقه در چیدمان آن بسیار سنتی است.خانه شیشه ای از سبک مدرنیستی در معماری مسکونی آمریکایی استقبال کرد و از مواد جدیدی مانند فولاد و پانل های شیشه ای برای ادغام طراحی با منظره استفاده کرد. هر دیوار بیرونی از شیشه ساخته شده و دارای یک در واحد به بیرون است که امکان دسترسی آسان به فضای باز و جریان هوا را فراهم می کند.

معمار خانه شیشه ای فیلیپ جانسونجانسون معمار خانه شیشه ای

فیلیپ جانسون: "این تنها خانه در جهان است که می‌توانید غروب خورشید و طلوع ماه را همزمان در یک مکان ببینید.در هر خانه دیگری، باید به اتاق دیگری بروید تا یکی از آن جلوه ها را ببینید. اما من همیشه آن را اینجا در خانه شیشه ای دریافت می کنم."

دکوراسیون داخلی خانه شیشه ای جانسوندکوراسیون داخلی خانه شیشه ای فیلیپ جانسون

جانسون هنگام توضیح مفهوم و جذابیت خانه شیشه ای برای یک خبرنگار، گفت: "ایده خانه شیشه ای که ممکن است کسی در آن نگاه کند، کمی خطر داشت." طراحی آزمایشی خانه شیشه ای تحسین جانسون را به ارمغان آورد و به "کار امضایی" او تبدیل شد. با این حال، او همچنین از سال 1949 تا زمان مرگش در سال 2005 با شریک زندگی خود، کیوریتور هنری دیوید ویتنی، در این اقامتگاه زندگی می کرد.

فهرست عناوین

پروژه های فیلیپ جانسون معمار آمریکایی

معماران برتر

تماس با هادی کریمی