نورمن فاستر معمار

نورمن فاستر

2698
نورمن فاستر

نورمن فاستر معمار در سال 1935 در منچستر به دنیا آمد. پس از فارغ التحصیلی از دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه منچستر در سال 1961، موفق به دریافت کمک هزینه تحصیلی هنری از دانشگاه ییل شد و در آنجا مدرک کارشناسی ارشد معماری گرفت.در ادامه با زندگی و جوایز معمار نورمن فاستر آشنا می شویم.

زندگینامه نورمن فاستر


شروع طراحی نورمن فاستر

به گفته  نورمن فاستر وی دوران تحصیلی سختی را گذرانده است و این سختی ها باعث شده بود تا در ۱۶ سالگی تحصیل را رها کرده و در یک سالن تاتر مشغول به کار شود.همین موضوع علاقه وی به معماری را ایجاد کرده بود که درنتیجه آن  بعد از گذراندن دوره سربازی در مدرسه معماری منچستر ثبت نام و به آموختن اصول اولیه معماری سنتی پرداخت.وی بعد از تکمیل کردن مقدمات تحصیلات معماری خود موفق شد تا در دانشگاه منچستر ورود پیدا کند.وی پس از اخذ مدرک کارشناسی خود از دانشگاه منچستر به آمریکا سفر کرد تا مدارج عالی خود را در این کشور طی کند.فاستر در این مرحله از زندگی خود و طی تحصیل در دوره کارشناسی ارشد خود با ریچارد راجرز معمار معروف بریتانیایی آشنا شد و این موضوع سرآغازی برای شروع طراحی های وی بود.

نورمن فاستر

فاستر در ابتدا به عنوان دستار در کنار جان بیرشاو شروع به فعالیت کرد.پس از اتمام تحصیلات خود به همراه سه تن از دوستان خود فعالیت حرفه ای خود را در قالب یک شرکت شروع کردند ، اما دیری نپایید که نورمن فاستر از این تیم خارج شد و به همراه همسر خود دفتر معماری فاستر و همکاران را تاسیس نمود.

 شروع شهرت نورمن فاستر


 شروع شهرت جهانی نورمن فاستر در سال ۱۹۷۴ با همکاری شرکت فاستر و شرکت خطوط کشتیرانی نروژ آغاز شد که باعث شد تا نورمن فاستر در سرتاسر دنیا به عنوان یک معمار برتر شناخته شود تا جایی که در سال ۱۹۷۸ میلادی برای ساخت پروژه مرکز هنرهای تجسمی سانزبری از تیم وی استفاده شد و بعد از آن موفق به برنده شدن در مسابقه طراحی بانکداری شانگهای رسید که از بین صدها شرکت کتتده در سرتاسر جهان طرح وی برنده و منتخب شده بود.بعد از این اتفاقات نورمن فاستر موفق شد تا به عضویت انجمن معماران آمریکا در آید و مدرک دکترای افتخاری دانشگاه آنجلینای شرقی را از آن خود نماید. گستره شهرت نورمن فاستر به شدت گسترش یافت و وی موفق به کسب عناوین مختلف و جایزه های گوناگونی در سرتاسر جهان شد.

نورمن فاستر معمار
 

سبک طراحی نورمن فاستر


نورمن فاستر در طراحی های سبک مدرن یکی از چهره های شناخته شده در جهان می باشد .البته باید خاطر نشان کرد که وی یکی ز چهره های شاخص سبک اکو-تک می باشد. این سبک به زبان ساده سبکی است که تکنولوژی در خدمت محیط و اکولوژی محیط است. فاستر در اکثر آثار خود سعی بر آن داشته که تکنولوژی را در برابر طبیعت قرار ندهد و آن را همگام و همسو با محیط اطراف کند. در نتیجه وی را می توان یکی از سردمداران معماری پایدار و سبز دانست که در این خصوص پیشرو بوده است و تمامی آثار خود را بر این مبنا و پایه طرح ریزی کرده است . یکی از مهمترین ویژگی های سبک نورمن فاستر که در تمام کارهای وی دیده می شود،وجود خلاقیت و دقت بالا است که آثارش را متمایز با سایر آثار افراد می نماید.


آثار نورمن فاستر معمار


فاستر با پروژه های متنوعی مانند پارلمان آلمان جدید در رایشستاگ در برلین، فرودگاه بین المللی چک لاپ کوک و بانک هنگ کنگ و شانگهای در هنگ کنگ، دفتر مرکزی Commerzbank در فرانکفورت، ویلیس فابر و دفتر مرکزی دوماس در ایپسویچ، شهرت بین المللی پیدا کرده است. و مرکز هنرهای تجسمی Sainsbury در نورویچ.

فرودگاه بین المللی چک اثر نورمن فاستر

او بنیانگذار و رئیس Foster and Partners (فاستر و شرکاء) است. این شرکت در سال 1967 در لندن تأسیس شد و اکنون با دفاتر زیادی در بیش از بیست کشور جهان به یکی از معروف ترین دفاتر معماری تبدیل شده است. در طول چهار دهه گذشته، این شرکت مسئولیت طیف وسیعی از کارها، طرح‌های جامع شهری، زیرساخت‌های عمومی، فرودگاه‌ها، ساختمان‌های مدنی و فرهنگی، دفاتر و محل‌های کار گرفته تا خانه‌های خصوصی و طراحی محصول را بر عهده داشته است.

نورمن فاستر معمار


جوایز و مدال های نورمن فاستر معمار


از زمان آغاز به کار، این معمار بیش از 400 جایزه و استناد برای برتری دریافت کرده است و برنده مسابقات بین المللی و ملی متعددی شده است.او در سال 1999 بیست و یکمین برنده جایزه معماری پریتزکر شد.

پروژه های نورمن فاستر

او مدال طلای معماری موسسه معماران آمریکا (1994)، مدال طلای سلطنتی برای معماری (1983) و مدال طلای آکادمی معماری فرانسه (1991) را دریافت کرد.در سال 1990 به افتخار تولد ملکه نشان شوالیه به او اعطا شد و در سال 1999 مفتخر به همتای زندگی شد و به لرد فاستر بانک تیمز تبدیل شد.
 

اثر نورمن فاستر معمار

فعالیت های نورمن فاستر معمار


فاستر در سراسر جهان سخنرانی کرده و معماری را در بریتانیا و ایالات متحده تدریس کرده است. او نایب رئیس انجمن معماری لندن، عضو شورای کالج سلطنتی هنر و متولی موسس بنیاد معماری لندن بوده است.


فعالیت های نورمن فاستر معمار
 

معرفی برترین پروژه های نورمن فاستر


طراحی اولین مؤسسه حیات دریایی درعربستان


طراحی اولین مؤسسه حیات دریایی در عربستان توسط فاستر و شرکا انجام شد .این موسسه دارای شکلی ارگانیک خواهد بود و شبیه به صخره های مرجانی طراحی شده است .بیش از 40 درصد ازسایت از طرح های بومی پوشش داده شده است و همچنین ساختمان با سیستم جمع اوری اب های روان طراحی شده است که از فرسایش و الودگی ساختمان جلوگیری میکند و همچنین مصرف اصلی اب را کاهش میدهد.یکی از بزرگترین صخره های مصنوعی جهان در قلب این فضا طراحی شده است و این فضاهای نیمه کروی معلق در ورودی حاوی حیات وحش دریایی رنگارنگ به بازدیدکنندگان هنگام ورود خوش امد میگوید.


مرکز دریایی
مرکز


 پروژه DJI اسمان خراش هایی که فاستر با یک پل انها را بهم متصل میکند


فاستر و شرکا اسمان خراش    DJI   را به عنوان «قلب نوآوری» در شنژن طراحی کردند. معماران خاطرنشان می کنند که صدها تکرار طراحی قبل از فرود بر روی مفهوم سازه فولادی معلق نامتقارن پیشنهاد شده است. این دو برج چهل و چهار طبقه و چهل طبقه هستند و توسط یک پل آسمانی ظریف به هم متصل می شوند.

دی جی ای
 برج دی جی ای

 

طراحی استادیوم Lusail در قطر

 
طراحی استادیوم لوسیل توسط ، فاستر و شرکا با تجزیه و تحلیل عمیق ، همراه با «قدردانی از میراث اقلیمی و فرهنگی قطر» انجام شد. با اشاره به معماری بومی منطقه و سنت باستانی صنایع دستی کشور، کاسه نشیمن شکل می‌گیرد تا یک ظرف طلایی سوخته را نشان دهد که در برابر نور خورشید می‌درخشد. دهانه‌های مثلثی در سرتاسر نما، تقویت بصری دیاگرید ساختاری کاسه است و صفحه‌ای سوراخ‌دار برای ایجاد سایه و نور فیلتر شده در سراسر محوطه داخلی تشکیل می‌دهد.
 

لوسایل
استادیوم


پروژه ی دفتر مرکزی جدید بانک ملی کویت


فاستر وشرکا دفتر مرکزی جدید بانک ملی کویت را تکمیل کرده است. این آسمان‌خراش 300 متری که در مکانی برجسته در شهر کویت قرار دارد، در میان ساختمان‌های شرق، منطقه مالی رو به رشد شهر، حضوری متمایز دارد. ساختمان جدید و سر به فلک کشیده، همه کارمندان شرکتی بانک را زیر یک سقف گرد هم می آورد و باعث هم افزایی و افزایش رفاه می شود. این طراحی ویژگی‌های پایدار و نوآوری ساختاری را ترکیب می‌کند و یک فرم غیرفعال کارآمد انرژی ارائه می‌کند و از دفاتر در برابر شرایط آب و هوایی شدید کویت محافظت می‌کند.

بانک
بانک قطر

 

طراحی مجموعه ای از اهرام بهم پیوسته به عنوان یک مرکز فرهنگی در چین


پس از تقریباً یک دهه ساخت، موزه هنر داتونگ که توسط فاستر و شرکا طراحی شده است، درهای خود را به روی عموم باز می‌کند. شکل مجسمه ای موزه به صورت چهار قله هرمی شکل به هم پیوسته شکل می گیرد و این احساس را می دهد که از زیر زمین بیرون می آید. تیم طراحی به دنبال جمع آوری یک مقصد فرهنگی جدید در چین بود، جایی که این پروژه به یک مرکز خلاقانه در منطقه داتونگ تبدیل خواهد شد.
 

موزه
داتونگ

 

ساختمان شرکت سوئیس ری The Gherkin (30 St Mary Axe)


نورمن فاستر.برج خیارشور


این ساختمان یکی از معروفترین آثار فاستر به شمار می آید که به برج خیارشور نیز معروف است .این ساختمان در سال ۲۰۰۳ در لندن،ساخته شده است که اولین آسمان خراش و ساختمان بلند محیطی لندن محسوب می گردد.نکته مهم در این برج ،طراحی آن با یک شکل آیرودینامیکی است که با داشتن میزان نور طبیعی کافی و تهویه مناسب ، یک استراتژی زیست محیطی بسیار پیشرفته محسوب می شود.

برج خیارشورساختمان سوییس ری


دفتر مرکزی سیتیک بانک-هانگژو، چین


ساختمان سیتیک بانک

چالش فاستر در این پروژه کاریزماتیک ساختن ساختاری بود که با محیط هماهنگ باشد و به نوبه خود ماهیت و هویت خود را منعکس کند. از این نظر، او موفق شد شاهکاری بسازد که از ظرف تمثیلی «دو یا دینگ» الهام گرفته شده است. که نمایش هندسی منفرد آن یک پایه V شکل است که به یک چین داخلی متوالی تبدیل می شود که یک جلوه مشبک برنز مستقل بسیار مجلل و جذاب ایجاد می کند.

سیتیک بانک فاسترساختمان سیتیک بانک فاستر

پل میلاو _ فرانسه

پل میلاو


این زیرساخت اقتصادی و زیبا، فناوری، زیبایی شناسی و عملکرد را با هم ترکیب می کند. چالش فاستر به حداقل رساندن مداخله در چشم انداز بود. از این حیث پل از رودخانه تارا عبور می کند تا حسی را که برای عبور از رودخانه و حفظ نمای اولیه از آن می دهد از دست ندهد. جدا از اینکه یک جایگزین عالی برای رانندگی است که سفر بین جنوب فرانسه، پاریس و سواحل مدیترانه را ساده می کند.

پل میلاو فاسترپل میلاو نورمن فاستر

فهرست عناوین

پروژه های نورمن فاستر

معماران برتر

تماس با هادی کریمی