مهندس زاها حدید معمار

مهندس زاها حدید معمار

2549
مهندس زاها حدید معمار

مهندس زاها حدید معمار (1950-2016) متولد بغداد و تابعیت بریتانیایی، یکی از شناخته شده ترین چهره های معماری معاصر به دلیل سبک جذاب، تاثیرگذاری بالااست.پس از فارغ التحصیلی در رشته ریاضیات در بیروت در دهه 1970، او در لندن به تحصیل در رشته معماری پرداخت و در سال 1980 شرکت خود را در پایتخت بریتانیا افتتاح کرد. زاها حدید برای اولین بار در سال 1983 با برنده شدن در مسابقات The Peak Leisure Club در هنگ کنگ به شهرت بین المللی دست یافت اما این پروژه هرگز اجرا نشد.رویکرد خلاقانه و خاص که به نشانه بارز زاها حدید تبدیل شد، منجر به برگزاری نمایشگاه‌های گذشته‌نگر متعددی از پروژه‌های معماری او (از جمله طرح‌ها، نقاشی‌ها و انیمیشن‌ها) در موزه‌های بزرگ هنر معاصر از جمله MOMA، Guggenheim و Deutsches Architektur شد.
زاها حدید معماریمهندس زاها حدید
علاوه بر این جنبه خلاقانه زاها حدید به استفاده از فناوری پیشرفته نیز شهرت دارد که او را به یکی از نمایندگان برجسته ساختارشکنی مدرن در زمینه معماری تبدیل می کند.شرکت معماری او معماران زاها حدید با 40 سال فعالیت و نزدیک به یک هزار پروژه در سراسر جهان، معیاری را در معماری مدرن تعیین کرد.
 

افتخارات و جوایز زاها حدید


این معمار معروف افتخارات و جوایز بسیار باارزشی را کسب کرده است. بیشتر پروژه های او باعث شگفت زدگی افراد شده است.برخی از آثار متعدد او عبارتند از:مرکز هنرهای معاصر روزنتال در سینسیناتی (2003)، گسترش موزه Ordrupgaard در کپنهاگ (2005)، موزه ملی هنرهای قرن بیست و یکم در رم (2009) و مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو (2012).او برنده جوایز بین المللی بسیاری از جمله جایزه پریتزکر (2004) شده است که برای اولین بار به یک زن اعطا می شود. جایزه طراحی سال 2014 برای مرکز حیدر علی اف در باکو و مدال طلای سلطنتی (2016).
مرکز فرهنگی حیدر علی افاستادیوم جام جهانی 2022 قطر
برخی از نمایشگاه‌هایی که به آثار او اختصاص داده شده عبارتند از:نمایشگاه کاخ زمستانی روسیه موزه دولتی ارمیتاژ در سن پترزبورگ (2015) و نمایشگاه L'Italia اثر زاها حدید در رم (2017) که رابطه نزدیک بین ایتالیا را نمایش میدهد و آخرین پروژه های طراحی شده توسط شرکت معماری Zaha Hadid Architets استادیوم قطر و فرودگاه بین المللی جدید در پکن است که هر دو در سال 2019 افتتاح شدند.ورزشگاه الجنوب با ظرفیت 40000 صندلی، دومین ورزشگاهی است که در میان 8 ورزشگاه برنامه ریزی شده برای آماده سازی جام جهانی 2022 که در قطر برگزار می شود، تکمیل می شود.فرودگاه بین المللی جدید پکن در منطقه داکسینگ و در 46 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. قدمت این پروژه به سال 2014 برمی گردد و طور قابل توجهی ازدحام ترافیک در پکن را کاهش می دهد.
 

زندگینامه زاها حدید


زاها حدید تحصیلات خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت لبنان با دریافت مدرک لیسانس در رشته ریاضیات آغاز کرد. در سال 1972 او به لندن سفر کرد تا در انجمن معماری، مرکز اصلی تفکر معماری مترقی در دهه 1970 تحصیل کند. او در آنجا با معماران الیا زنگلیس و رم کولهاس آشنا شد و با آنها به عنوان شریک در دفتر معماری متروپولیتن همکاری کرد. حدید در سال 1979 شرکت خود را با نام Zaha Hadid Architects (ZHA) مستقر در لندن تأسیس کرد.در سال 1983 حدید با شرکت برنده مسابقه خود برای The Peak، یک مرکز تفریحی و تفریحی در هنگ کنگ، شهرت بین المللی به دست آورد.حدید به عنوان یک «معمار کاغذی» شناخته شد، به این معنی که طرح‌های او آنقدر آوانگارد بودند که نمی‌توانستند از مرحله طراحی فراتر رفته و در واقع ساخته شوند. این تصور از او زمانی بیشتر شد که طرح های زیبای او - اغلب به شکل نقاشی های رنگی با جزئیات بسیار عالی - به عنوان آثار هنری در موزه های بزرگ به نمایش گذاشته شد.
زندگینامه زاها حدیدزندگینامه زاها حدید معمار

فهرست عناوین

پروژه های مهندس زاها حدید معمار

معماران برتر

تماس با هادی کریمی